ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ

Ένα Forum ανταλλαγής πολιτικών σκέψεων προτάσεων και ιδεών σε ότι έχει να κάνει με την πολιτική κατάσταση... Ένας χώρος ανάπτυξης του λαϊκού κινήματος για ένα καλύτερο αύριο.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Αγανάκτησε ο Πάγκαλος με την ΕΡΤ

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

admin

admin
Admin

«Αυτό το κανάλι εγώ το πληρώνω γιατί έχω καταβάλλει με το λογαριασμό της ΔΕΗ τη συνδρομή μου» τόνισε και λίγες ώρες αργότερα έγινε προσφυγή της διοίκησης της ΕΡΤ στην Διακιοσύνη. Παρακολουθήστε το video.

Χτες ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος ήταν καλεσμένος του Γιάννη Πρετεντέρη στην εκπομπή «Ανατροπή».

Κάποια στιγμή ζήτησε να δανειστεί 2 λεπτά από τον χρόνο της εκπομπής για να εκφράσει και αυτός τον πόνο του…

Όσοι από εσάς αναρωτιούνται τι πόνο μπορεί να έχει ο κ. Πάγκαλος αφού τουλάχιστον δεν κινδυνεύει από ασιτία όπως χιλιάδες συμπολίτες μας εμείς είμαστε εδώ για να σας λύσουμε κάθε απορία!

Ο κ.Πάγκαλος προειδοποιώντας πως θα πει κάτι… βλάσφημο μιας και είναι σε δημοσιογραφική εκπομπή άρχισε να ξετυλίγει την σκέψη του…

«Είναι 10 μέρες που βλέπω την ΕΡΤ που έχει ένα πράγμα που λέει ότι απεργούνε η ΠΟΣΠΕΡΤ και κάτι άλλα σωματεία που δεν τα ξέρω και λένε και τις απόψεις τους. Αυτό το κανάλι εγώ το πληρώνω γιατί έχω καταβάλλει με το λογαριασμό της ΔΕΗ τη συνδρομή μου» τόνισε πολύ σοβαρός ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.

Σίγουρα ο κ.Πάγκαλος δεν μπήκε στην διαδικασία να δει για ποιους λόγους απεργούν οι εργαζόμενοι ούτε φυσικά και να δει ποια είναι αυτά τα σωματεία που δεν γνωρίζει. Επιπλέον συνέχισε σε πολύ ειρωνικό τόνο λέγοντας:

«Θα ήθελα να κάνω μια έκκληση στους απεργούς. Ας βάζουν τουλάχιστον κάποια κλασική μουσική. Για να μη ζητήσω κανένα ντοκιμαντέρ ή κανένα φιλμ. Πως φτύνουν στα μούτρα όλους αυτούς τους Έλληνες πολίτες που έχουν πληρώσει από την τσέπης τους για να δουν κάτι» συνέχισε ο κ. Πάγκαλος, ο οποίος εξήγησε ότι με την απεργία τους οι εργαζόμενοι στην ΕΡΤ σκάβουν το λάκκο τους!

Φυσικά δεν του πέρασε από το μυαλό σαν αντιπρόεδρος της κυβέρνησης που είναι πως μπορεί να δώσει στους πολίτες το δικαίωμα επιλογής. Αφού τον πονάει τόσο πολύ το θέμα θα μπορούσε μέσα στα τόσα νέα μέτρα που περνάει να δώσει στους πολίτες το περιθώριο να επιλέξουν αν θέλουν να παρακολουθούν την ΕΡΤ ή όχι.

«Δεν καταλαβαίνουν ότι 15-20 μέρες, όσες έχουν, δημιουργούν την αίσθηση ότι μπορεί κανείς να ζήσει χωρίς την ΕΡΤ. Γιατί δεν έχω πεθάνει χωρίς την ΕΡΤ, μια χαρά ζω. Δεν καταλαβαίνουν ότι αχρηστεύουν τον εαυτό τους; Δημιουργούν την ιδέα ότι μπορούμε να ζήσουμε χωρίς την ΕΡΤ. Μου έχει περάσει από το μυαλό»
Λίγες μόλις ώρες αργότερα η διοίκηση της ΕΡΤ προσέφυγε στη δικαιοσύνη κατά των απεργιακών κινητοποιήσεων που πραγματοποιούν οι εργαζόμενοι ζητώντας να χαρακτηριστεί παράνομη και καταχρηστική.

Οι εργαζόμενοι είχαν εξαγγείλει μπαράζ κινητοποιήσεων για την εβδομάδα που ξεκίνησε αντιδρώντας στην υπαγωγή των δημοσιογράφων του φορέα, στο καθεστώς των δημοσίων υπαλλήλων.
Η προσφυγή της διοίκησης θα εκδικαστεί αύριο το μεσημέρι στις 13.30 στο Πρωτοδικείο Αθηνών.

https://redwind.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης